F E T H İ Y E

FETHİYE “IŞIK ÜLKESİ”
Şehir Merkezi, Ölüdeniz, Kayaköy, Tarihi Yapılar, Antik Kentler, Plajlar, Tekne Turları

İster tatil amacıyla olsun, ister yeni keşifler için olsun yada isterseniz macera için olsun ama her ne için olursa olsun Fethiye tüm güzellikleriyle ülkemizin muhteşem bir noktası. Havası, denizin mavisi, doğal güzellikleri, plajları, tarihi değerleri ve daha fazlasıyla bu şehir ziyaretçilerini bekliyor.

Antik Çağlarda bu cennetten bir köşe misali şehirde yaşayanlar buraya “Telmessos” dediler. Yani “Işık Ülkesi” ismini verdiler. Antik Likya bölgesinin Akdeniz kıyı şeridinde kurulu olan bu tarih ve doğal güzelliklerle dolu şehri çok seveceksiniz.

Yurt dışına havacılık eğitimi almak için giden Yüzbaşı Fethi Bey, bir süre kalıp çeşitli havacılık eğitimleri aldıktan sonra yurda döner. Fethi Bey gerçekleştirdiği bir uçuş esnasında nedeni bilinmeyen bir şekilde uçağı düşer ve hayatını kaybeder. İlk Türk hava şehidi olan Pilot Yüzbaşı Fethi Bey’in adını yaşatmak üzere bu şehre “Fethiye” ismi verilir.

İşte Türkiye’nin adeta cennet misal bir noktası Fethiye. Muğla iline bağlı tatil denilince akla gelen Ölüdeniz ile meşhur Fethiye burası. Burada gezilecek görülecek çok ama çok yer var. Ayrıca yapılacak da çok fazla şey var. Ne kadar gününüz varsa ona göre bir planlama yaparak gezmekte fayda var.

 • Günümüz Fethiye’si ile Telmessos Antik Kenti iç içedir. Şehir merkezinde antik kentte kalma yapılar görülebilmektedir. Mesela Fethiye İskelesi yakınında bulunan Telmessos Antik Tiyatro kalıntıları gibi.
 • Fethiye’ye bağlı Ölüdeniz muhteşem kumsalı ve deniziyle görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Buranın çok sığ ve dalgasız olması bölgeye ayrı bir değer katmış. Fırtınalı günlerde bile buraya dalga ulaşmıyor. Sahilde uzanıp güneşlenirken gökyüzünde yamaç paraşütü yapanları seyredebilirsiniz.
 • Dalgalardan uzak bir masmavi, sakin ve keyifli bir deniz “Ölüdeniz”
 • Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret noktası.
 • Fethiye balık pazarı keyifli bir akşam yemeği için oldukça ideal bir nokta.
 • Likya uygarlığının bir dönem hakimiyet sürdüğü Fethiye çevresinde birçok tarihi kalıntılarda bulunuyor.
 • 12 adalar turu: Şehir merkezinde bulunan tekneler ile eşsiz koylarda tekne turuna çıkabilir ve mavinin tüm güzelliklerini serin sularda yaşayabilirsiniz. Özellikle on iki adalar turu en fazla talep gören turların başında geliyor. Tekneler Kızıl Ada, Yassıca Adaları, Şövalye Adası, Deliktaş Adası, Tersane Adası, Kleopatra Hamamı, Bedri Rahmi Koyu gibi güzide yerlere uğrayıp molalar verdikten sonra akşam saatlerinde tekrar dönüş yapmaktadır.
 • Kelebekler Vadisi: Kelebekleri Vadisi bu bölgenin olmazsa olmazlarından. Özellikle doğa tutkunlarının uğrak noktası olan Kelebekler Vadisi’ni görmenizi tavsiye ederiz. Burada eşsiz güzellikte fotoğraflar çekebilirsiniz. Kayalıklar arasında ve çam ağaçlarıyla kaplı bu vadiye Ölüdeniz’den hareket eden tekneler ile yarım saat süren bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz. Kelebekler ilkbahar aylarından itibaren kış aylarına kadar bölgede görülebilmektedir.
 • Fethiye’de bulunan bir diğer plaj ise Belcekız plajıdır. Ölüdeniz kadar olmasa da denize girmek için ideal bir noktadır. Ölüdeniz’i ve burayı da denemenizi tavsiye ederiz.
 • Fethiye demek yamaç paraşütü demek anlamına da geliyor artık. Eşsiz doğal güzelliği yamaç paraşütü yaparak seyretmek isteyenler Babadağ’dan katılıyor bu heyecana. Dünyanın en iyi yamaç paraşütü noktalarından birisi olduğu söyleniyor.
 • Tarihi bir yol var birde burada. Adı Likya yolu. Antalya’ya kadar uzanıyor bu tarihi yol. Kimi yürüyüşçüler bu macerayı yaşamak için yola çıkıyorlar. Tabi yolculuk uzun ve yorucu ama manzaralar harika.
 • Son derece güzel restoranlarda oturup balık keyfi yapabilirsiniz.
 • Saklıkent: Saklıkent Kanyonu Fethiye’ye yaklaşık 50 km. mesafede bulunuyor. Ak Dağ eteklerinde bulunan bu doğa harikası kanyon içerisinde bulunan yürüyüş yolu ile kanyonun iç kısımlarına kadar ilerleyebilirsiniz. Kanyonda akan su içerisinden yürümek ise oldukça zor ve tehlikelidir. Ayrıca akan suyun üzerinde kurulu ahşap restoran teraslarında oturup alabalık yemenin keyfini çıkartabilirsiniz. Kanyona doğru devam eden yol üzerine bulunan işletmelerde gözleme veya bıldırcın yiyebilirsiniz.
 • Kayaköy: Terkedilmiş bu yerleşim alanına günümüzde hayalet köy diyenler bile var. Çünkü yerleşim tamamen terk edilmiş kimsecikler yok. 14. yüzyılda kurulmuş bir Rum yerleşim bölgesi. Mübadele sonrasında kimse kalmamış ve evlerde koruma altına alınmış. Terkedilmiş yüzlerce evin bulunduğu bu alan bazı dizi ve filmlerinde çekim alanı olarak kullanılmış. Sürekli şehir merkezinden ulaşımın sağlanabildiği Kayaköy turistlerin en çok uğradığı yerlerden birisidir.
 • Amintas: Şehir merkezinde ve çevresinde kayalara oyulmuş ya da lahit şeklinde yapılmış mezarlar görebilirsiniz. Kayalara oyulmuş bu mezarlardan en ünlüsü bir kral kaya mezarı olan MÖ 4. yüzyıldan kalma Amintas’tır. Şehir merkezinden ulaşılan bu anıt mezar için yüze yakın merdiven çıkmak gerekiyor. Anıt mezarın ön kısmında “Amintas” ismi geçtiği için bu isimle anılır. Şehir içinde çeşitli noktalarda bulunan lahit mezarlarda görülmeye değerdir.
 • Letoon Antik Kenti: Tarih sevenler için en ideal yerlerden birisidir burada bulunan antik kalıntılar. Fethiye – Kaş istikametinde ilerleyip Kumluova’ya ulaşıp bir süre daha ilerledikten sonra görülebilen antik kent mitolojik tanrıçalardan olan Leto adına kurulmuştur. Burada kurulu olan yerleşimin MÖ 7. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilmektedir.
 • Fethiye Müzesi: On binlerce eserin sergilenmekte olduğu Fethiye Müzesi’nde bulunan eserler Anadolu’nun geçirdiği dönemlerden izler sunuyor bizlere.
 • Fethiye şehir merkezine araba ile on dakika kadar mesafede olan Çalış Plajı, denize girilebilen ve etrafında turistik tesislerin bulunduğu bir yerdir. Gündüz denize girmenin keyfini akşam ise batan güneşin keyfini burada yaşayabilirsiniz.
 • Fethiye’de deniz, kumsal ve doğa ile baş başa vakit geçirebileceğiniz birçok koy bulunuyor. Tatiliniz süresince hepsini ziyaret etmek isteyebilirsiniz.
 • Göcek: Deniz suyunun son derece berrak ve temiz olması nedeniyle “Mavi Bayrak” alan Göcek Beldesi, Karya ve Likya uygarlıklarının üzerinde kuruludur. Bazı noktalarda su altında kalan antik kalıntılara rastlanabilmektedir.
 • Alaçat: Fethiye’ye özgü eski Türk Kültürü’nün mimari üslubuna halen korumakta olan bir köydür. Yüzlerce yıla dayanan ve günümüze ulaşan evleri burada görebilirsiniz.
 • Xsanthos Antik Kenti: Antik Likya Bölgesi’nin en büyük ve en önemli şehirleri arasında yer alıyordu. Bu sebeple sürekli saldırılara maruz kaldı. Perslilere karşı büyük mücadele vermişler ve kahramanca savaşmışlardır. Antik kent Fethiye-Kaş yolu üzerinde Fethiye’ye yaklaşık 70 km mesafededir.
 • Kar şerbeti: Kış aylarında çevredeki yüksek dağlardan toplanan karlar soğuk hava depolarında muhafaza edildikten sonra yaz mevsiminde üzerine pekmez ilave edilerek insanın içini serinleten bir içecek olarak sunulur.

 

Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz konularda bize INSTAGRAM üzerinden DM ile soru sorabilirsiniz. Lütfen Instagram’dan bizi takip ediniz.