ABANT - GÖLCÜK - YEDİGÖLLER

DOĞA HARİKALARI
ABANT | YEDİGÖLLER | GÖLCÜK
“Her mevsim güzel.”

Ne zaman gitmeli, nasıl gidilir, neler yapılır, nereler görülmeli, yol üzerinde neler var, ne yenilmeli vb. sorularınıza cevap için lütfen yazımızı inceleyiniz.

ABANT GÖLÜ MİLLİ PARKI

Huzur veren, keyif veren, yaşama renk katan ve günün getirdiği stresten uzaklaştıran bir yer mi arıyorsunuz işte Türkiye’nin eşsiz coğrafyasının sunduğu ender güzelliklerden üç eşsiz doğal değer. Birbiriyle yarışırcasına güzellikler sunan doğayla baş başa noktalar. Oksijeni öylesine bol ve doğası o kadar güzel ki insan kendinden geçmemek için kendisiyle savaşır buralarda.Bolu il sınırları içerisinde bulunan bu doğa harikalarına her mevsim gidebilirsiniz. Çünkü her mevsim ayrı bir güzellikle karşılıyor sizleri burası. Kışın karlar altında, bahar ayında sarı yapraklarıyla ve yaz ayında yeşilin renk renk tonlarıyla karşılıyor gelenleri.

Kış aylarında kar yağışı ile birlikte soğuk yaz aylarında ise serin yerler buralar. Hangi mevsimde gidecek olursanız olun yanınıza ekstra giymek için bir şeyler mutlaka alın.

Günübirlik buraları gezebilirsiniz, vakit geçirebilirsiniz ama tabi ki her üç güzel noktayı da doyasıya yaşamak istiyorsanız bizim tavsiyemiz en az iki gün. Geceyi bölgede bulunan şehir merkezi otellerinde geçirerek Bolu şehir merkezini de isterseniz gezebilir yada doğayla baş başa inşa edilmiş bir birinden güzel ve şirin konaklama tesislerinde de geçirebilirsiniz.

Abant Gölü Bolu şehir merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede bulunuyor. Araç ile gitmek için de yolu ideal ve müsait. Park içerisinde aracınız için otopark bulunuyor. Girişler ücretli çünkü burası bir milli park alanı. Gölün çevresini dolaşmak için bisiklet kiralayabilir yada faytona binebilirsiniz. İsteyenler yürüyerek te dolaşabilirler ama biraz zaman alacaktır. Çay-kahve içmek için mekanlar bulunduğu gibi piknik için müsait alanlarda bulunuyor.

Yemek saatine denk gelen bir yolculuk yapıyorsanız Abant kavşağından döndükten sonra Abant’a kadar süren yolculuk esnasında yol üzerinde sucuk ekmek, köfte ekmek tarzı yemek yapan yerler bulunuyor.

GÖLCÜK TABİAT PARKI

Huzur veren doğasıyla bir diğer meşhur yer de Bolu il merkezine oldukça yakın konumda bulunan Gölcük Gölü Tabiat Parkı. Bolu merkeze 15 km mesafede olan bu göl suni olarak yapılmış olan bir set gölüdür.

Her mevsim birbirinden değerli güzellikler sunan gölün çevresi; çam, kayın, gürgen ve çeşitli türde ağaçlar ile kaplıdır. Bu ağaçlar işte her mevsim gelen güzelliğe güzellik katmaktadır. Gölcük Gölü’ne ulaştığınızda gölün tam karşı yakasında şirin bir ev görünür. Devlet konuk evi olarak inşa edilmiş olan yapı günümüzde hala o şirinliğin korumaktadır.

Konuk evini karşıdan gören otoparka yakın konumda bir restoran bulunuyor. Her mevsim güzel göl manzarası eşliğinde çaylarınızı yudumlayabilirsiniz. Gölün çevresinde dolaşabilir son derece dikkat çeken güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

Bolu il merkezine yaklaşık olarak 45 km mesafede olan bu doğa harikası parkı görünce hayran kalmamak mümkün değil. Ulaşım için kat edeceğiniz 45 km’ye saat bazında ise yaklaşık 1 saat süren tabi kalabalıksa yollar biraz daha uzun süren yolculuğa değiyor bu güzellikleri görmek.

Özellikle hafta sonları, tatillerde ve yine bahar aylarında yoğunluğun fazla olduğu bu zamanlarda içerilere doğru yol aldıkça kalabalık artıyor ve park yerine ulaşmak oldukça fazla zaman alabiliyor.Havza alanı kayan toprak kütlelerinin akan suların önlerini kapaması sonucu oluşmuş yedi ayrı gölden meydana gelmiştir. Göller yüzeysel ve yer altı sularıyla meydana gelmiş oluşumlar halinde doğanın içinde bambaşka bir ortam sunuyor gelenlere. Doğa içinde sakin zamanlar geçirmek ve son derece güzel doğa fotoğrafları çekmek için ideal yerler.

Özellikle sonbahar aylarında rağbet gören yedi göller artık yılın her ayında ve her mevsiminde talep görmeye başladı. Tabi kış aylarında yollar oldukça fazla karla kaplandığı için yağışın fazla olduğu aylarda gidilmemesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz yoksa yolda kalıp doğada zor şartlarda mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Zaten yollarda kapalı olacağından belirli bir süre gittikten sonra geriye dönüş yapmak zor olabilir. Bu sebeple bizce bu bölge için en uygun zamanlar sonbahar, ilkbahar ve yaz ayları olacaktır.

Milli park içerisinde konaklama ve yeme içme işletmeleri de bulunuyor.  Park içerisinde kamp kurmak için ideal noktaları da bulabilirsiniz. Yedigöller alanına doğru ilerlerken yol üzerinde son derece güzel manzaralar görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Kapankaya seyir terası ile Atmaca seyir terası bu manzaraları görebilmek ve fotoğraflayabilmek için ideal yerler. Ayrıca yol üzerinde bulunan satıcılarda ufak molalar vererek çay veya kahve içebilir yada atıştırmalık ürünler yiyebilirsiniz.

Milli park alanında en çok görülen ağaç türleri kayın, meşe, gürgen, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç ve ıhlamur olarak sayılabilir. Tabi alan içerisinde yaban hayatı da yaşamını devam ettiriyor. Başlıca hayvan türleri geyik, karaca, tilki, kurt ve domuz olarak sayılabilir.

Gelelim park alanı içerisinde bulunan görülebilecek ve gezilebilecek yerler. O zaman şöyle bir başlık atalım. Yedigöller’de görülebilecek ve gezilebilecek yerler: Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Kuru Göl, Nazlı Göl, İnce Göl, Sazlı Göl. Saymış olduğumu bu göller arasındaki mesafeler oldukça yakın yani yürüyerek tamamını gezip görebilirsiniz.

Patika yolda orman içerisinde ilerleyerek Pisagor ağacı, dilek çeşmesi, gülen kayalar ve şelaleler görülebilir. Doğanın tertemiz mis gibi havasını içinize çekerken buraları görmek harika olacaktır.

Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz konularda bize INSTAGRAM üzerinden DM ile soru sorabilirsiniz. Lütfen Instagram’dan bizi takip ediniz.